Jan Wołek to nie tylko poeta, autor słowa ubranego w muzykę, choć niewątpliwie tym urzekł nas najbardziej, ale również prozaik, felietonista, autor monologów, tekstów kabaretowych, czy wreszcie bajkopisarz. „Księgi i Pisma” to dział, w którym chcielibyśmy, w miarę posiadanych materiałów źródłowych, przedstawić choć w zarysie dorobek literacki naszego Ulubieńca, który uwieńczony został publikacjami książkowymi. Znajdziecie tu także sporo niezwykle interesującego – naszym zdaniem – materiału, który ukazał się na łamach prasy krajowej i polonijnej, jak również w różnego rodzaju publikacjach wydanych na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat.

Na materiał ten składają się w dużej części wywiady prasowe z Janem Wołkiem, w których mówi On nie tylko o Sobie Samym, o swoich pasjach artystycznych, sukcesach, porażkach i planach na przyszłość, ale także o swoim stosunku do życia, bliźnich i otaczającej Go rzeczywistości. Znajdziecie tu również artykuły i notki poświęcone Mistrzowi i Jego twórczości, jak również pozycje sygnowane Jego nazwiskiem, a poświęcone innym artystom.

W materiałach poświęconych publikacjom książkowym, oprócz wydań autorskich Jana Wołka, zdecydowaliśmy się zamieścić również i te pozycje, w których znalazły się jedynie krótkie formy literackie sygnowane nazwiskiem Mistrza. Większość publikacji jest już zupełnie nieosiągalna w powszechnym obrocie i śmiało można rzec, iż stanowią prawdziwe białe kruki. Niektóre jednak, zwłaszcza te wydane w ostatnich latach, można jeszcze nabyć w księgarniach internetowych. Mamy nadzieję, iż zamieszczona w tym dziale krótka prezentacja literackiej twórczości Mistrza zachęci Was do poszukiwań tych książek w księgarniach i bibliotekach, do czego gorąco zachęcamy!

Jesteśmy także przekonani, iż lektura zamieszczonych w tym dziale materiałów, z których spora część ma już archiwalny i unikatowy charakter, pozwoli Wam poznać bliżej zarówno Mistrza, jak i Jego twórczość artystyczną. Zapraszamy!

Projekt graficzny i kodowanie - © J & J 2007 - 2023   /   Zdjęcie Jana Wołka - © Mariusz Szacho